Nemzetközi pályázat „Szőlő, bor és életöröm” 2. kiadás, 2024

Megnyitó a román gasztronómia és bor nemzeti napján

A Nagyváradi Középkori Erődben (Corpul I) található Ízléskultúra és Ízléscivilizáció Központ adott otthont szombaton, október 5-én a „Via, bor és az életöröm” című nemzetközi fotóművészeti kiállítás megnyitójának, a díjátadó ünnepségnek és a Summit Agro Romania anyagi támogatásával kiadott, az „Euro Foto Art” által szerkesztett, azonos című album bemutatójának, amely az egyesület honlapján böngészhető: https://eurofotoart.ro/via-vinul-si-bucuria-de-a-trai-2024/. Az „Euro Foto Art” Nemzetközi Egyesület és a Summit Agro Romania által a „Millesime” Borkultúra és Borcivilizáció Egyesülettel partnerségben, az UNESCO által elismert Nemzetközi Fotóművészeti Szövetség égisze alatt szervezett fotóművészeti kiállítás a nemzetközi versenyen elfogadott és díjazott alkotásokból állt össze. A képek megtekinthetők a Nagyváradi Középkori Citadella Hercegi Palotájában található EFA Kiállítási Központ galériáiban (E terem, földszint) és az Egyesület honlapján: https://eurofotoart.ro/concurs-national-traditii-si-modernitate-in-agricultura-din-romania/.

A Román Gasztronómia és Bor Nemzeti Napja alkalmából rendezett eseményen megjelent közönséget a rendezvény házigazdája, dr. Eng. Patricia Maria Știrbu, az Agro Románia és Balkán Csúcstalálkozó elnöke köszöntötte. „Azt szeretnénk, ha ez a rendezvény az ősz, a szüret, a fotóművészet, a szőlő és a bor királyi eseménye lenne. Egy művészeti királyi a szőlő és a bor jóságának szellemében. Ez a mi találkozásunk.”

„A Summit Agro Romania 27 éve járul hozzá a romániai mezőgazdaság fejlődéséhez termékekkel és a legmodernebb japán technológiával, hagyományos és bio növényvédő szerekkel minden mezőgazdasági kultúrához, beleértve a szőlőt is, a területünkön található rétesföldek gazdag és jó minőségű terméséért, amelyek forgalmazó partnereink segítségével jutnak el Önökhöz, gazdálkodó partnereinkhez. És mivel a jó bor egészséges, minőségi szőlőből készül, a jövőben is támogatni fogjuk a román mezőgazdaságot a szőlő védelmét szolgáló legkorszerűbb termékekkel és technológiával. Emellett támogatni fogunk más projekteket is, amelyek a szőlőtermesztést szolgálják, mint például a fiatal egyetemi generáció oktatása a román bor, a minőségi bor megismerésére és megbecsülésére; a Borszalont, amely a terület emblematikus nemzeti eseményévé vált; borversenyeket; a régi erdélyi bormetropolisz rekonstrukcióját; egy román borfajta szobrát és egyebeket” – mondta a Summit Agro Romania elnöke.

Dr. Dorin Popa, a nagyváradi Millesime Borkultúra és Borkultúra Egyesület elnöke beszédében elmondta: „Az élet és a bor olyan mérföldkövek időben és térben, amelyek az életöröm szempontjából relevánsak lehetnek. Ebben az albumban és ebben a szalonban felfedezhetjük őket.”

A két Bihar megyei reprezentatív borospince, a Crama Corbuț és a Crama Familia Darabont tulajdonosai, a rendezvény partnerei, Dan Corbuț és Sandor Darabont néhány szót intézett a jelenlévőkhöz: „Valóban egy kulturális eseményen vagyunk, de ugyanakkor egy olyan rendezvényen, ahol válogatott borokat kóstolhatunk és szakemberek és nagyon jó szakácsok által készített ételeket kóstolhatunk. Meggyőződésem, hogy a poharainkban azt fogják megtalálni, amit 10 évvel ezelőttig Bihar megyében ritkán találhattunk. Egy minőségi bort, egy tisztességes bort, egy jó bort” – mondta Dan Corbuț. Darabont Sándor a maga részéről kiemelte, hogy megtiszteltetésnek érzi, hogy partnere lehet a rendezvénynek. „Megtiszteltetés számunkra, hogy borainkkal eljutottunk erre a szintre, nemcsak Bihar megyében, hanem lassan-lassan országos szinten is. Igyekszünk mindent megtenni, hogy minőséget biztosítsunk, és valóban megmutassuk a térség és az emberekben rejlő lehetőségeket, akikkel körülvettük magunkat. Így tovább tudjuk vinni és meg tudjuk mutatni, hogy Bihar létezik, hogy nagyon tisztességes borokat lehet készíteni és lassan, de biztosan országos szintre emelni a megye borait, ahová valók” – mondta Darabont Sándor.

Ezután Tóth Tamás londoni fotóművész, a világ leghíresebb borainak egyik neves forgalmazó cégének fejlesztési vezetője kapott meghívást, aki megköszönte a lehetőséget, hogy részt vehetett ezen a csodálatos fotópályázaton, és elkötelezett abban, hogy a jó román borok egyre nagyobb elismerést kapjanak világszerte.

Zárásként Ștefan Tóth István AFIAP, ESFIAP, AIEFA elnök és a zsűri elnöke megköszönte a díjazott fotósok munkáját és meghívta a jelenlévőket az eseményre: Virgilio Bardossi EFIAP, MFIAP Firenzéből (Olaszország), Tóth Tamás Londonból (Anglia), Mészáros Ödön Budapestről (Magyarország), Hős Norbert Szabadkáról (Szerbia), Tudorel Ilie (Baia Mare) és a nagyváradi Anca Adriana-Andrea, Morvay-Szabó Edina és Radu Gábor, akiknek átadták a díjat.

Az estet megfűszerezték a kivételes zenei pillanatok, amelyeket Thurzó Sándor József brácsaművész, a Sola Fide Közösségi és Kulturális Egyesület képviselője, Florina és Florin Mariș Hinsu lírai művészek, a Nagyváradi Egyetem Művészeti Karának tanárai nyújtottak. Ionuț Mariș Hinsu, ugyanezen Kar másodéves hallgatója, aki klasszikus éneklésben országos olimpikon, rendkívüli előadásával örvendeztette meg a jelenlévőket.

Az EFA három galériáján berendezett nemzetközi kiállítás 2024. november 14-ig látogatható hétfőn és szerdán 14:00-18:00 között, valamint kedden, csütörtökön és pénteken 10:00-14:00 között. A belépés ingyenes! A kiállított fotók a nagyváradi tömegközlekedési eszközök képernyőin is megtekinthetők lesznek, az AIEFA és az OTL S.A. közötti jegyzőkönyvnek köszönhetően.

Kiállított fotók